50679 Johan Fredrik Franklin (1839-1913), Helsingborgs Lerkärlsfabrik, krus, 5 liter, 18/1900-tal

50679a_8dc5f1183ad8cad_med.jpeg
  • 50679a_8dc5f1183ad8cad_sm.jpeg
  • 50679b_8dc5f11845bb71a_sm.jpeg
  • 50679c_8dc5f1186595180_sm.jpeg

Kuriosa.

Fabriken grundades av Greve Erik Ruuth 1798 och verksamheten lades ner 1922. Viss aktivitet fanns kvar fram till 1922, då under namnet Helsingborgs Nya Stenkärlsfabrik. Det som tillverkades bestod främst av saltglaserade krukor och krus. Leran de använde hämtades från trakterna kring Höganäs. Föremålen från fabriken stämplades "Helsingborg" i cirkel.

  • Skick:Har ett mynningsnagg.
  • Storlek:Höjd 33cm.

Slagavgift (inkl. moms)30 SEK