50407 Karl Lundborg, reklamaffisch, "Axel Ebbes Konsthall Trelleborg", 1930/40-tal

50407a_8dc59e2649eec0f_med.jpeg
  • 50407a_8dc59e2649eec0f_sm.jpeg
  • 50407b_8dc59e2652720f7_sm.jpeg
  • 50407c_8dc59e265bd3d01_sm.jpeg
  • 50407d_8dc59e267075873_sm.jpeg
  • 50407e_8dc59e269340da3_sm.jpeg

Signerad i trycket.

Tryckt av Skånska Lito AB, Malmö.

  • Skick:Smärre bruks -/åldersslitage.
  • Storlek:Rammått, 72x52cm.

Slagavgift (inkl. moms)30 SEK

Karl Lundborg (1893-1972)
Sverige

I kategori Art
Bildkonstnär. (KARL Edvin). Född i Malmö 1893, död 1972. Han studerade vid Valand, samt i Frankrike, Holland och Danmark. Han har huvudsakligen målat i olja och akvarell, landskap med motiv från skånska slätten, bondgårdar och pilevallar. Representerad: Trelleborgs museum, Trelleborgs Lasarett och i många privata samlingar i Skåne.